Zamknięta pętla dla kobiet w ciąży?
Według nowego randomizowanego badania opublikowanego w The New England Journal of Medicine (NEJM) prezentowanego w #easd2023, ciężarnym kobietom z cukrzycą typu 1 technologia podawania dawek insuliny na podstawie algorytmu smartfona pomaga lepiej kontrolować poziom cukru we krwi w porównaniu z tradycyjnymi pompami insulinowymi lub wielokrotnymi codziennymi zastrzykami.Powikłania związane z cukrzycą typu 1 podczas ciąży są powszechne i dotykają co drugiego noworodka.
Dla dziecka obejmują one przedwczesny poród, potrzebę intensywnej opieki po urodzeniu i zbyt duży rozmiar po urodzeniu, co zwiększa ryzyko nadwagi i otyłości przez całe życie.W badaniu naukowcy przetestowali technologię znaną jako hybrydowa pętla zamknięta lub sztuczna trzustka.
System dostosowuje dawki insuliny co 10-12 minut w zależności od poziomu cukru we krwi.
W badaniu wzięły udział 124 ciężarne kobiety z cukrzycą typu 1 w wieku 18-45 lat, u których stosowano codzienną insulinoterapię. Połowa z nich została losowo przydzielona do korzystania z hybrydowej technologii zamkniętej pętli, a połowa do korzystania z tradycyjnej insulinoterapii (pompy insulinowe lub metody wielokrotnych codziennych wstrzyknięć).Kobiety w ciąży korzystały z hybrydowej technologii zamkniętej pętli średnio przez ponad 95% czasu.
Korzystanie z tej technologii pomogło znacznie obniżyć poziom cukru we krwi matki przez cały okres ciąży.W porównaniu z tradycyjnymi metodami insulinoterapii, kobiety korzystające z tej technologii spędzały więcej czasu w docelowym zakresie poziomu cukru we krwi w ciąży (68% w porównaniu z 56% – co odpowiada dodatkowym 2,5-3,0 godzinom każdego dnia przez cały okres ciąży). Badanie zostało bezpiecznie rozpoczęte w pierwszym trymestrze ciąży, który jest niezwykle ważnym okresem dla rozwoju dziecka. Poziom cukru we krwi poprawił się konsekwentnie u matek w każdym wieku i niezależnie od ich wcześniejszego poziomu cukru we krwi lub wcześniejszej terapii insuliną.
źródło: EASD