Artykuly-,  Porady,  Testujemy diabtech-

Jak wybrać pompę insulinową?

Na rynku pojawia się coraz więcej pomp insulinowych. W zależności od kraju, w którym mieszkacie, macie dostęp do różnych modeli i marek. Wybór pompy wcale nie jest łatwy i zazwyczaj jest wiążący na kilka lat. Przed podjęciem tej ostatecznie decyzji warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które mogą wpłynąć na komfort życia z pompą insulinową.

Nosiłam kilka różnych pomp. Jedne miały dotykowy ekran, inne kolorowy, jeszcze inne nie miały drenu. Oczywiście wszystkie pompy insulinowe miały swoje wady i zalety, ale najlepszą pompą jaką nosiłam była… żartuję. Nie ma najlepszej pompy dla wszystkich, bo każdy z nas ma inne potrzeby. Tak samo jak w życiu jeden rozmiar nie pasuje dla wszystkich. W Polsce rynek pomp insulinowych jest mocno zdominowany przez koncern produkujący pompę z drenem i jeśli pompa jest z refundacji, często nasz wybór ograniczony jest do pompy, którą akurat posiada nasza poradnia. Jednak osoby, które mieszkają poza Polską lub decydują się na. samodzielny zakup pompy insulinowej, często stoją przed bardzo ważną decyzją. Na co zwrócić uwagę przy wyborze tej jedynej?

Dren czy patch pompa

Pompa z drenem, czyli około 60cm kablem, przez który insulina trafia ze zbiornika do ciała, składa się tylko z jednego elementu, który zarządza podawaniem insuliny. Dren jest częścią wkłucia montowanego na ciele na 3 dni. Ogromnym plusem pomp drenowych jest to, że istnieją różne typy wkłuć w zależności od preferencji i potrzeb pacjenta. Wkłucia metalowe, teflonowe, zakładane pod kątem 30 stopniu. Wybór jest bardzo duży i nie ogranicz się tylko do zestawów infuzyjnych. Przy pompie drenowej niektóre firmy pozwalają wybrać też pojemność zbiorniczka na insulinę.
Pompa patch jest naklejana na ciało, a wkłucie jest już zintegrowane z nią. Nie ma tu więc wyboru typu wkłucia czy pojemnści zbiorniczka. Pompa nie ma drenu, a insulina podawana jest bezpośrednio do ciała przez małą kaniulę. Pompy patch posiadają specjalny pilot, który steruje naklejonym na ciało modułem. Ten pilot potrzebny jest do podawania bolusów w niektórych modelach pomp bezdrenowych i przechowuje wszystkie dane. Potrzebny jest też do wprowadzania wszelkich modyfikacji w terapii insulinowej (zmiana bazy, zatrzymanie podaży itp.). Niektóre mogą podać małe bolusy bez pilota. Trzeba kierować się tu własną wygodą.

Co jeszcze poza pompą

Coraz więcej pomp insulinowych ma dodatkowe “umiejętności”. Warto sprawdzić co pompa może jeszcze robić poza podawaniem bolusów i bazy. Czy posiada system zamkniętej pętli, czy można ją podłączyć do takiego systemu, czy ma połączenie z CGM, czy ma dodatkowy pilot, czy moduł może być też glukometrem. Taki sprzęt będziemy nosić na sobie 24h, powinien więc odpowiadać potrzebom i ułatwiać życie, ale nie zapominajmy, że “dodatki” mogą okazać się dla nas mało przydatne. Jeśli wyjmowanie pompy do podawania bolusa nie sprawia nam problemu, pewnie nie docenimy funkcji zewnętrznego pilota, ale jeśli spędzamy dużo czasu na telefonie, z pewnością docenimy jeśli pompa będzie miała możliwość wysyłania danych na nasz telefon.

Dlatego trzeba zastanowić się czego potrzebujemy. Nie trzeba mieć najnowszej pompy, która tańczy i śpiewa kiedy sama podaje bolus. Jeśli pompa ma być dla malucha, zastanówmy się czy wybór takiej, która zatrzyma się przed hipoglikemią będzie przydatną funkcją. Osoba starsza może potrzebować pompy, która ma mało tekstu albo chociaż wyraźne duże napisy. Warto wziąć pod uwagę umiejętności technologiczne i własną wiedzę kiedy zdecydujemy się na bardzo zautomatyzowaną pompę. Czy poradzimy sobie jeśli coś się rozłączy lub gdy trzeba będzie przejść na tyrb manualny

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Jak długo firma i pompa jest na rynku. Młode firmy są zazwyczaj bardziej innowacyjne, ale czasem brak doświadczenia może spowodować, ze pompa będzie trudna w obsłudze lub będzie posiadać wady produkcyjne, o których firma nie wiedziała na początku. Warto sprawdzić co o pompie mówią osoby, które już jej używały. Nowe firmy wcale nie muszą być gorsze. Zwykle takim graczom zależy na użytkowniku i na jego komforcie więc mogą być bardziej zainteresowani klientem czy rozwijać bardzo nowoczesne technologie.

Kupując pompę warto zapytać jakie są plany w stosunku do kolejnych wersji. Chodzi o to czy dana firma będzie uwzględniać ten model pompy w uaktualnieniach. Jeśli tak, to problem z głowy, bo pompa nie stanie się szybko przestarzała. Jeśli szukamy modelu pompy pod zamkniętą pętlę DIY, wtedy stara pompa będzie nam potrzebna i nie ma co sprawdzać czy firma ją aktualizuje czy nie.

Cena, będzie wyznacznikiem dla osób, które będą samodzielnie kupować sprzęt. Pompy insulinowe mogą być bardzo drogie. Jeśli dodać do nich cenę CGM, można naprawdę się przestraszyć. Warto pamiętać, ze większość producentów daje gwarancję na pompę tylko na 4 lata. W zależności od zaawansowania pompy, cena będzie rosła. Jednak istnieją też pompy, które wcale nie kosztują bardzo dużo, a działają bardzo dobrze. Dodatkowo, prace nad ich ulepszeniem są w trakcie. W niektórych sytuacjach nie mamy wyboru, szczególnie przy pompach refundowanych, ale staraj się przynajmniej zobaczyć na żywo model pompy,która cię interesuje czy potzrmać ją w ręce.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *