CUKRZYCA I RAK PIERSI
Dlaczego dotykam swoich piersi i ty też powinnaś? Bo jestem kobietą i osobą z cukrzycą
RAK
W lutym tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że rak piersi stał się najczęstszym nowotworem na świecie. Do tamtego momentu od ponad dekady najczęstszym był rak płuca. I oczywiście ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, ale coraz młodsze kobiety są z nim diagnozowane. Najgorszą informacją jest to, że pomimo postępu leczenia, kobiety wciąż umierają przez raka piersi.
CUKRZYCA I RAK
W badaniu z 2018 r. (źródła) stwierdzono, że kobiety chore na cukrzycę miały o 40% wyższy wskaźnik śmiertelności ogólnej i 25% wyższy z powodu raka w porównaniu z kobietami bez cukrzycy. że gorsze rokowanie w przypadku raka piersi obserwowane u kobiet z cukrzycą jest w dużej mierze spowodowane chorobami współistniejącymi, a nie samą cukrzycą. wyższą śmiertelność z powodu raka obserwowano jedynie u kobiet z długotrwałą cukrzycą i chorobami układu krążenia. W przeciwieństwie do tego, śmiertelność z jakiejkolwiek przyczyny pozostawała wyższa u kobiet z cukrzycą, nawet po uwzględnieniu tych innych czynników ryzyka.
CO TO OZNACZA
Choć nie sama cukrzyca zwiększa ryzyko raka, diabetyczki powinny zwrócić szczególną uwagę na swoje zdrowie i dbać o siebie. Jesteśmy narażone na bardzo dużo powikłań i to właśnie może wpłynąć znacząco na nasze szanse w walce z rakiem. Dlatego tak bardzo ważne jest samobadanie piersi wśród młodych kobiet i mammografia wśród tych powyżej 50 roku życia. Kobiety przed 30 rokiem życia nie powinny robić mammografii ponieważ gruczoł mleczny jest bardziej wrażliwy na promieniowanie u młodych kobiet
JAK SIĘ BADAĆ
Badanie powinnaś wykonywać 2-5 dni po miesiączce. Przed miesiączką lub w jej trakcie piersi mogą być opuchnięte i nadwrażliwe. To może wpłynąć na Twoją ocenę sytuacji. „Stojąc nago przed lustrem unieś ręce wysoko do góry i przyjrzyj się czy nie widzisz zmian w kształcie swoich piersi, czy skóra nie jest przebarwiona, czy nie marszczy się lub nie jest napięta. To samo skontroluj trzymając ręce na biodrach. Ściśnij swoją brodawkę i sprawdź czy nie wydziela się z niej płyn. Będąc pod prysznicem, połóż swoją lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi. Lekko naciskając trzema środkowymi palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem. Powtórz to samo z prawą piersią.
GUZKI NIE ZAWSZE OZNACZAJĄ RAKA
Osoby z cukrzycą kobiety jak I mężycźni mogą rozwinąć rzadkie powikłanie Mastopatia cukrzycowa dotyka głównie pacjentki z z długotrwałą cukrzycą typu 1, choć zdarzają się pacjentki z cukrzycą typu II. Zmiany charakteryzują się twardymi guzami, które rozwijają się w piersi. Mogą przypominać zmianę nowotworową dlatego często do diagnozy finalnej potrzebna jest biopsja.Przy każdej wątpliwości możesz skonsultować się z lekarzem i nie zapominaj, że jeśli czujesz, że coś jest nie tak, zawsze możesz skonsultować się z innym lekarzem. Twoje zdrowie jest najważniejsze i to Ty masz być spokojna.
Źródła:https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/
https://www.diabetes.co.uk/diabe…/diabetic-mastopathy.html
https://cife.impc.fr/examens/mammographie-paris/
https://care.diabetesjournals.org/content41/4/755knowyourlemons.org/lemonista